Fødevarer

Kage nok til hele byen

Tilsted inviterede sig selv til lørdagssammenkomst

Lagkager i massevis kunne friste selv den mest standhaftige, men Mikael Krüger vogtede over kagerne, som var tiltænkt et stort, fælles kaffebord - med garanti for, at der var kage til hele byen. Foto: Diana Holm
Lagkager i massevis kunne friste selv den mest standhaftige, men Mikael Krüger vogtede over kagerne, som var tiltænkt et stort, fælles kaffebord - med garanti for, at der var kage til hele byen. Foto: Diana Holm

TILSTED: I nogle timer omkring lørdag middag havde Mikael Krüger en meget betroet tjans under arrangementet ”Tilsted by day”.

Han vogtede opmærksomt over de op med 100 forskellige lagkager, der var indleveret til kaffebordet senere lørdag - en at mange indslag i ”Tilsted by day”, hvor der var kager nok til hele byen.

Mens Mikael vogtede over de mange kager på hylderne i kirkens graverbygning, var der gang i aktiviteterne på p-pladsen ved kirken, som for anden gang lagde asfalt under arrangementet, som med tovholder Aage Kærs ord først og fremmest handler om at blive lidt klogere på, hvad der rører sig af forskellige aktiviteter og interesser blandt naboerne i Tilsted.

I år var 11 forskellige foreninger og aktiviteter involveret i projektet, som meget passende blev sunget i gang til melodien ”På valsen igen” - til lejligheden med ord fra sangen ”Til Tilsteds pris”.

- Og egentlig er det at viser nogle af de mange forskellige interesser og aktiviteter, folk i Tilsted går og roder med, siger Aage Kær, som gerne indrømmer, at alsidigheden på pladsen ved kirken er stor.

- Der er skudt med spredehagl, men det er os selv og vores interesser og aktiviteter, vi viser frem. Så det vil være alsidigt. Og når vi er 11 involverede i år - ja, så er vi måsske endnu flere om to år, når vi er klar til en ny omgang ”Tilsted by day”, siger Aage Kær, som også var dagens konferencier med udgangspunkt fra den blokvogn, der var sponseret til lejligheden. Hel på linje med de festtelte, der lagde tag over flere af boderne på pladsen.

Tanken er, at næste udgave af ”Tilsted by day” holdes om to år, så næste år er det planen at lave et loppemarked

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden