Lokalpolitik

Kastrup dropper bro-forslag

Efter kritik har den fungerende borgmester lagt forslag om pensionsmillioner til stibro i papirkurven

Fungerende borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S) har efter kritikdroppet forslaget om at bruge sparede pensionsmillioner til cykel- og gangstiprojektet på Jernbanebroen
Fungerende borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S) har efter kritikdroppet forslaget om at bruge sparede pensionsmillioner til cykel- og gangstiprojektet på Jernbanebroen

AALBORG: Kulturbroens skæbne skulle være afgjort i dag, men i stedet har fungerende borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S) trukket forslaget om, at kommunen bruger en del af de 7,5 mio. kr., som man har sparet på tjenestemandspensioner i 2012, på Kulturbroen.

- Jeg har noteret mig, at der er byrådsmedlemmer, som ikke synes, at vi skal diskutere den lige med det samme, men at vi først skal se den i sammenhæng med alle de andre sager, som vi har i kommunen. Derfor har jeg valgt at sige, at så har jeg trukket forslaget om at bruge 7,5 mio. kr. fra tjenestemandspensionskontoen og lagt det ind i de øvrige budgetdrøftelser, siger Thomas Kastrup-Larsen.

NORDJYSKE Medier bragte lørdag en artikel, hvor skole- og kulturrådmand Anne-Dorte Krog (UP) kritiserede fremgangsmåden. Selvom Thomas Kastrup-Larsen forleden mente, at man burde bruge de sparede pensionsmillioner til cykel- og gangstiprojektet, er forslaget altså lagt død.

Må ikke skygge for andet

- En ting er helt sikkert, jeg synes ikke, at en sag af den karakter er vigtig nok til at skygge for de store udfordringer, som vi ellers står overfor i Aalborg Kommune i forhold til at få vores budget til at gå op, siger den fungerende borgmester.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden