Hjallerup

Keld Nielsen ny markedsformand

Har hidtil været kasserer i markedsforeningen

Keld Nielsen - ny formand for Hjallerup Marked. Arkivfoto
Keld Nielsen - ny formand for Hjallerup Marked. Arkivfoto

Opdateret kl. 19:09

HJALLERUP: Keld Nielsen, der er kasserer i Hjallerup Markedsforening, rykker et trin op, og kommer til at stå i spidsen for et af landets største markeder.

Keld Nielsen, der er konsulent i driftsøkonomi, har siden 2009 været medlem af markedsudvalget, og har hidtil været kasserer og aftaleansvarlig, ligesom han har været medlem af markedets administrationsudvalg.

Keld Nielsen afløser Dennis Kvesel, der har ønsket at stoppe. Han har været aktiv i markedet gennem 35 år, medlem af markedsudvalget i 14 år, og heraf de seneste otte år som formand.

Dennis Kvesel har ikke lagt skjul på, de mange års arbejde har slidt på kræfterne.

Peter Jensen er ny formand for Hjallerup Samvirke. Han har hidtil været næstformand, medlem af teltudvalget, arealudvalget og udlejningsudvalget.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden