Turisme

Kommunen lukkede offentligt toilet: Nu har byens borgere selv åbnet det igen

- Det burde være kommunens opgave, men nu gør vi det selv, fastslår formand for borgerforeningen

Hans Jørgen Ravnborg og Helge Gedebjerg fortæller, at toiletbygningen er blevet benyttet af rigtig mange, siden den åbnede igen 27. juni, for der kommer tusindvis af turister til byen.
Hans Jørgen Ravnborg og Helge Gedebjerg fortæller, at toiletbygningen er blevet benyttet af rigtig mange, siden den åbnede igen 27. juni, for der kommer tusindvis af turister til byen. Foto: Ida Smith

Opdateret kl. 12:05

At drive en toiletbygning - det er virkelig ikke vores opgave.

Sådan tænkte bestyrelsen i Hanstholm Borgerforening, da de sidste år blev spurgt af Thisted Kommune, om de ville overtage driften af det offentlige toilet, der ligger ved indkørslen til byen.

For at spare penge havde politikerne besluttet at lukke næsten halvdelen af kommunens offentlige toiletter. Deriblandt det på Thistedvej i Hanstholm.

I et år har bygningen stået aflåst, og nu skulle den fjernes.

Men i sidste øjeblik besluttede en flok Hanstholm-borgere at tage sagen i egen hånd.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden