Dronninglund

Konference for unge

Fokus på integration og hal-samarbejde

Margit Chemnitz: - De unge skal inddrages i udviklingen.
Margit Chemnitz: - De unge skal inddrages i udviklingen.

BRØNDERSLEV/DRONNINGLUND: I år vil fritids- og kulturudvalget med Ungdomsrådet som spydspids tage initiativ til en ungekonference for at inddrage de unge i udviklingen af udviklingen og ikke mindst demokratiet.

Udvalgsformand Margit Chemnitz (V) skal også i 2016 overrække den første kulturpris. Derudover er der fokus på opgaver som integration og hal-samarbejde.

- Når jeg ser tilbage på 2015, ser jeg tilbage på en kommune, hvor de frivillige endnu engang løftede en stor opgave. Og der bliver endnu mere brug for dem i 2016. Vi tror på, at der i vores foreninger er nogle vigtige ressourcepersoner, som kan hjælpe os med at blive bedre til at integrere vores flygtninge i lokalsamfundene ala det, vi har set i Flauenskjold. Uanset hvad vil der fortsat komme flygtninge, og min filosofi er, at jo før de føler sig hjemme og aktive i deres by, jo bedre bliver integrationen og opholdet.

Udvalgsformanden kan se tilbage på et år, hvor hallerne bl.a. har indgået en aftale om øget samarbejde:

- Mit indtryk er, at i dag er hallerne faktisk glade for arbejdet med udvikling af fremtidens haller, bl.a. også fordi vi har arrangeret netværksmøder på tværs af hallerne med dem. Hjælp kommer der også fra Syddansk Universitet, som er i gang med et forskningsprojekt om fremtidens brug af haller i Danmark. Vi har sagt ja til at deltage i det samarbejde.

Igennem et stykke tid har man i kommunen drøftet, hvordan kommunens unge kan inddrages mere i demokratiet og udviklingen af kommunen, således at de unge har lyst til at blive her eller vende tilbage efter endt uddannelse. Ungdomsrådet vil gerne stå i spidsen for at stable en ungekonference på benene med forskellig hjælp fra kommunen:

- Jeg glæder mig rigtig meget til den første unge-konference. De er fremtidens byggesten i kommunen. Ungdomsrådet og ungdomsskolen tager teten på opgaven, som også vil involvere andre politiske udvalg og fagområder. Det bliver rigtig spændende, siger Margit Chemnitz

Nystartet er Kulturkompasset, som 4. februar i år har indbudt til møde om fundraising. Kulturkompasset, som er en udløber af kulturpolitikken, samler kommunens kulturliv og hjælper med at skabe nye initiativer, sætte nye skibe i søen – i det hele taget understøtte de mange kulturelle foreninger. Noget andet, man kunne glæde sig over i 2015, var, at fritidsguiderne nu bliver et fast tilbud med eget kontinuerlige tilskud.

Formanden håber, at Brønderslev Kommune fremover kan blive en del af DGI’s sundhedsidræts-projekt. Det går ud på, at DGI tilbyder de frivillige foreninger uddannelse i at træne fx KOL-patienter. Margit Chemnitz ser store muligheder:

- Med et faldende børnetal er det vigtigt, at vores idrætsforeninger har mod på at gå nye veje for at bevare en medlemsskare. Derudover er mange af vores frivillige rigtig engagerede, og jeg kunne da godt forestille mig, at måske nogle af de yngre kunne se muligheder i at tilegne sig nye færdigheder og lære at træne andre.

Her i starten af det nye år er hun glad for at kunne se tilbage på, at det i 2015 lykkedes at redde kommunens museer:

- Det betyder noget for lokalsamfundene, for de ansatte men jo også for vores kulturhistorie og de turister, der er interesseret i den.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden