Børneporno

Krænkede vennens barnebarn

73-årig mand var også i besiddelse af børneporno

Arkivfoto: Torben Hansen
Arkivfoto: Torben Hansen Foto: Torben Hansen

AALBORG: En 73-årig mand fra Himmerland blev mandag i byretten i Aalborg kendt skyldig at have krænket en seks årig piges blufærdighed ved at beføle hende samt vise et nøgenbillede af sig selv og en pige på seks til syv år.

Dommen blev på fire måneders fængsel, heraf en måned ubetinget, som han har afsonet i forbindelse med sin varetægtsfængsling, oplyser anklager Peter Rask.

Desuden skal den dømte betale en erstatning på 10.000 kroner til pigen.

Børneporno på computeren

Den 73-årige nægtede at have krænket pigens blufærdighed, men tilstod at have haft børneporno på sin computer.

Det var i perioden 2008 til december 2011, at pigen, som den gang var seks til otte år, blev krænket.

Overgrebene fandt sted, når hun besøgte sin bedstefar. Så kom den 73-årige også på besøg, da han var ven med bedstefaren, der intet anede om overgrebene.

Den dømte modtog dommen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden