Den nordjyske Sherlock

Bedraget bag skelettet i de sorte gummistøvler

Håbefuld vendelbo drog af sted i jagten på lykken - og endte sine dage i hænderne på en gemen vaneforbryder, der ville have en hurtig gevinst

De nordjyske aviser skrev utallige artikler om drabet af vendelboen Asmus Thomsen (midt), begået af et medlem af den berygtede bande "Allerupdrengene".
De nordjyske aviser skrev utallige artikler om drabet af vendelboen Asmus Thomsen (midt), begået af et medlem af den berygtede bande "Allerupdrengene". Nordjyske Avisarkiv/Camilla Gade

Opdateret 03. august 2025 kl. 17:46

Under granerne i Bjergsted Skov ved Jyderup bliver stilheden brudt af barneskrig.

En flok børn, der leger i skovbunden på denne aprildag i 1933, har pludselig fået øje på foden af en blanksort gummistøvle, der stikker op af jorden.

Nysgerrigheden tager overhånd, og da et af børnene forsøger sig med at trække støvlen op af jorden, opdager de, at der i forlængelse af støvlen ligger et stærkt medtaget lig, halvt begravet under mos og grannåle.

Tema: Den nordjyske Sherlock

I sin samtid blev politikommissær Jens Christian Klitten omtalt i avisen som ”den nordjyske Sherlock Holmes” og var bredt kendt for at være ”en af vort Lands dygtigste, heldigste Opdagere”.

Gennem sin mere end 40 år lange karriere fra 1902-1946 gennemlevede han den vel nok mest transformative periode i dansk politihistorie, både hvad angår organisation og efterforskning.

Til vores held var J. C. Klitten altid venlig og meddelsom overfor pressen, hvor han gerne stillede op til interview.

Det betyder, at vi i dag i Nordjyskes avisarkiver ligger inde med en guldgrube af informationer om nogle af Klittens mest berømte sager. Disse danner grundlaget for vores serie om "Den nordjyske Sherlock".

Gennem artikler, videoer og podcast fortæller vi historien om en dygtig og hårdtarbejdende politimand, der opklarede nogle af de største drabssager i Nordjylland i første halvdel af 1900-tallet.

Manden i graven viser sig at være vendelbo, og han har været forsvunden siden august det foregående år.

Selvom han er endt langt hjemmefra, så skal morderen, der har taget ham af dage på voldsom vis, faktisk findes på ofrets egen hjemegn.

Og efterforskeren, der finder frem til gerningsmanden?

Det er selvfølgelig kriminalassistent J. C. Klitten, "den nordjyske Sherlock".

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden