Krimi

Drabstiltalt kan ikke huske at have skudt sin ekskæreste

En mand er tiltalt for at have dræbt sin ekskæreste ved at skyde hende i alt syv gange i september sidste år.

Retten i Odense behandler en sag om skuddrab på en 54-årig kvinde i september sidste år. Hendes ekskæreste sidder torsdag på anklagebænken tiltalt for drab og overtrædelse af våbenloven. (Arkivfoto).
Retten i Odense behandler en sag om skuddrab på en 54-årig kvinde i september sidste år. Hendes ekskæreste sidder torsdag på anklagebænken tiltalt for drab og overtrædelse af våbenloven. (Arkivfoto). Robert Wengler/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 10:06

En 52-årig mand nægter sig skyldig i drab på sin ekskæreste i Odense i september sidste år.

- Når han nægter, så skyldes det, at han ingen erindring har om episoden, lyder det fra mandens forsvarer, advokat Mette Grith Stage.

Den 52-årige sidder torsdag på anklagebænken i Retten i Odense, hvor han er tiltalt for at have dræbt en 54-årig kvinde ved at skyde hende i alt syv gange.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden