Forvaring for drabet på Mia: Nu vil 38-årig frifindes
En 38-årig mand blev i juni sidste år idømt forvaring for drabet på Mia Skadhauge Stevn. Men han nægter fortsat drab, og ankede dommen til landsretten for at blive frifundet. Få overblikket over sagen, de vigtigste beviser og forklaringer
28. juni sidste år faldt der dom i en af de mest opsigtsvækkende og uhyggelige drabssager i nyere tid.
En sag, der forandrede Aalborg og sendte chokbølger igennem hele landet.
Retten i Aalborg dømte den nu 38-årige Thomas Thomsen for drabet på den 22-årige sygeplejerskestuderende Mia Skadhauge Stevn, som blev et tilfældigt offer, da hun var på vej hjem efter en festlig bytur i Jomfru Ane Gade.
Den 38-årige blev idømt forvaring for voldtægtsforsøg, drab og usømmelig behandling af lig.
Men det blev ikke et punktum i den uhyggelige sag.
Den 38-årige ankede dommen på stedet. Han nægter fortsat at have slået Mia Skadhauge Stevn ihjel. Og han vil frifindes - eller have en mildere straf.
13. maj tager Vestre Landsret så hul på anken, hvor hele sagen igen skal udrulles over de ti retsdage, der er afsat.
Herunder kan du få et overblik over sagen, hvad der skete den fatale søndag 6. februar 2022, hvilke beviser der var centrale i retssagen, og hvad den 38-årige og vidner forklarede fra vidneskranken.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.