Seks skud under regatta: To 19-årige sigtet for drabsforsøg
De to mænd er også sigtet for at have bragt uskyldige borgers liv i fare, da der blev skudt på åben gade i Aalborg
To 19-årige mænd er fredag blevet sigtet og varetægtsfængslet for skyderiet på åben gade i Aalborg under regattaen.
De to mænd sad i forvejen varetægtsfængslet, sigtet for våbenbesiddelse, men sigtelsen mod dem er altså nu blevet udvidet til drabsforsøg og for at have bragt andre i fare. For den ene mands vedkommende er der tale om medvirken.
Det oplyser anklager Mathias Petersen.
Fare for borgere
Skyderiet skete ved Rendsburggade 25. august omkring klokken 19.15, hvor flere hundrede borgere var i området i forbindelse med regattaen.
På hjørnet af Rendsburggade og Nyhavnsgade kørte en sort Volvo op til en gruppe mænd på gaden. Efter kort tid kørte den hurtigt derfra igen, og her blev der skudt efter bilen.
Ifølge sigtelsen mod de to 19-årige, forsøge de at dræbe en af de to mænd, befandt sig i den sorte Volvo ved at skyde seks gange mod bilen.
Men ikke alle skuddene ramte bilen. Et af skuddene ramte et skilt, der stod på havnekanten, og dermed har de to 19-årige - ifølge sigtelsen - bragt andres liv i fare.
Efter skuddramaet oplyste Nordjyllands Politi, at skyderiet formentlig bunder i et internt opgør i det kriminelle miljø i Aalborg - herunder den såkaldte GT-gruppe.
Flere sigtelser for våben
Udover skudepisoden er begge mænd også sigtet for i forening at have været i besiddelse af en pistol, der blev fundet i en postkasse i Øgadekvarteret 29. august - altså fire dage efter skyderiet.
Og den ene af de to 19-årige er desuden også sigtet for yderligere to forhold af ulovlig våbenbesiddelse.
Det drejer sig om en skarpladt pistol på en adresse i Aalborg 1. september, og om en skarpladt pistol, der blev fundet 18. juli på en adresse i Dronninglund.
Her slog politiet til på baggrund af efterretninger om, at to efterlyste mænd opholdt sig på adressen. De to mænd var efterlyst for et knivstikkeri i Algade i Aalborg i marts - et knivstikkeri der også var et opgør i det kriminelle miljø.
Den ene af de efterlyste mænd blev anholdt under aktionen, men derudover blev seks andre mænd også anholdt. Nogle blev sigtet for at have knive og peberspray på sig, mens en 21-årige mand blev taget med en skarpladt pistol.
Han blev tidligere på ugen idømt to år og tre måneders fængsel. Og det er den pistol, som den 19-årige nu også er sigtet for at have været besiddelse af.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.