Krimi

Strid afgjort om overrevet søkabel og mørkelagt Bornholm

Bornholm blev ramt af omfattende strømnedbrud 26. februar 2022. Rederi handlede ikke groft uagtsomt.

Bornholm blev 26. februar 2022 ramt af strømafbrydelse, da et tankskib kom til at rive et søkabel over. Sø- og Handelsretten har afgjort, at rederiet er omfattet af ansvarsbegrænsning. Derfor får Energinet ikke den størrelse erstatning, som det havde håbet. (Arkivfoto).
Bornholm blev 26. februar 2022 ramt af strømafbrydelse, da et tankskib kom til at rive et søkabel over. Sø- og Handelsretten har afgjort, at rederiet er omfattet af ansvarsbegrænsning. Derfor får Energinet ikke den størrelse erstatning, som det havde håbet. (Arkivfoto). Kristian Djurhuus/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 11:39

Et rederi handlede ikke groft uagtsomt, da et søkabel blev revet over i februar 2022. Det overrevne kabel resulterede i en omfattende strømafbrydelse på øen.

Derfor er rederiet omfattet af såkaldt ansvarsbegrænsning i sagen, som gør, at rederiets erstatningsansvar er begrænset til cirka 27,2 millioner kroner.

Det har Sø- og Handelsretten afgjort i en kendelse fredag.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden