Narkokriminalitet

Svigerfar hjalp til og holdt øje med 195 kilo amfetamin

To mænd er mandag blevet idømt lange fængselsstraffe i Retten i Aalborg i en sag om store mængder narko.

Retten i Aalborg torsdag den 10. februar 2022. To mænd, der er anholdt for drab på Mia Skadhauge Stevn, fremstilles i grundlovsforhør. (Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix)
Retten i Aalborg torsdag den 10. februar 2022. To mænd, der er anholdt for drab på Mia Skadhauge Stevn, fremstilles i grundlovsforhør. (Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix) Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Det blev dyrt for den 55-årige Jimmi Pedersen, at han hjalp sin svigersøn med at holde vagt, da 195 kilo amfetamin skiftede hænder i Hvidovre.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden