Debat

Læser: To socialdemokraters skænderi afslørede et problem for landsbyerne

Flere landsbyer burde blive klimavenlige, skriver en læser. På billedet, landsbyen Præstbro i Vendsyssel.
Flere landsbyer burde blive klimavenlige, skriver en læser. På billedet, landsbyen Præstbro i Vendsyssel. Foto: Lars Pauli

KLIMA: To socialdemokratiske kandidater til Europa-Parlamentet, Christel Schaldemose og Niels Fuglsang, kom før  9. juni op at skændes om, hvad man skulle gøre ved dårligt isolerede huse i landsbyer.

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Deres uenighed afslørede en reel problematik: Det er mere klimavenligt at bo i et højhus på ti etager end i en landsby i et gammelt hus. 

Men vi skal naturligvis ikke alle bo i højhuse!

Landsbyerne har nogle menneskelige fordele – man lærer hinanden at kende, man er tæt på naturen, man trives bedre.

Men ofte er husene dårligere, og ofte må familier på landet have to biler.

Det har motiveret byråd et par steder i landet til at udvikle klimalandsbyer- landsbyer, hvor man yder en ekstra indsats for at begrænse klimabelastningen.

Og det er vejen frem: Alle byråd bør gøre en indsats for at skabe klimavenlige landsbyer, hvor husene er velisolerede, hvor man producerer solenergi, og hvor man enten kan benytte kollektiv trafik og elcykler og køre i elbiler.

Hvem der skal betale for omstillingen fra klimabelastende landsbyer til klimalandsbyer – ja, det bliver nok både det offentlige og landsbybeboerne selv.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden