Debat

Vindmølleprojekter må fremmes

Borgerlige partier kæmper imod projekter, og det er ærgerligt, skriver læserbrevsskribenten. Foto: Martin Damgård.
Borgerlige partier kæmper imod projekter, og det er ærgerligt, skriver læserbrevsskribenten. Foto: Martin Damgård. Foto: Martin Damgård

Opdateret 22. februar 2024 kl. 16:44

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Tak, til Henrik Taagaard for et fint og sobert indlæg i Nordjyske 15. februar vedrørende produktion af alternativ energi, her specielt fra vindmøller.

Byrådet i Hjørring Kommune står netop nu foran en beslutning om anbefaling af et stort antal solcelle- og vindkraftprojekter rundt om i hele kommunen.

Indstillingerne til projekterne er meget delte imellem de politiske partier.

Der er alene fuld enighed om knap halvdelen af projekterne og det både i positiv og negativ retning, mens der er tale om flertalsindstillinger i over halvdelen af projekterne.

Man skulle umiddelbart tro, at de borgerlige partier ville have en positiv indstilling over for projekterne, idet produktion af alternativ energi helt klart har stor betydning for erhvervslivet i kommunen. 

Det gælder såvel produktionsvirksomheder som landbrugserhvervet og ikke at forglemme kommunens store havneby.

Behovet er stort

Den negative holdning over for en hel del af projekterne kommer specielt fra Venstre og Konservative, hvorimod Socialdemokratiet udviser en udpræget positiv holdning. Her tænker man måske meget på at bevare og udbygge arbejdspladser for sine medlemmer og hermed også til gavn for erhvervslivet.

Alle er nok efterhånden mere eller mindre klar over, at behovet for alternativ energi er meget stort, og derfor må projekterne fremmes mest muligt. Men her spiller særinteresser åbenbart en særlig rolle, idet visse projekter får en negativ indstilling fra de borgerlige. 

Her tænker jeg specielt på projekterne i området omkring Børglum Kloster. Tror man virkelig, det vil betyde besøg af tusindvis af turister i området, såfremt ansøgningen om at blive optaget på UNESCOs liste over verdensarv bliver imødekommet? Det er vist en meget naiv holdning, såfremt man har den opfattelse. 

Branding af Hjørring Kommune, såfremt der sker optagelse på listen og hermed måske tilflyttere, er vist en noget luftig opfattelse.

Nu er behovet for produktion af alternativ energi jo ikke alene et spørgsmål om at kunne dække det lokale behov for energi i kommunen, nej, det er et landsdækkende behov, og derfor må projekterne fremmes mest muligt i de områder, hvor der er muligheder herfor.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden