Retspleje

Lokdam igen i retten

Sagen om Globalknivene skal op igen

Foto: Henrik Bo
Foto: Henrik Bo Pressefotograf Henrik Bo

Opdateret 17. maj 2022 kl. 10:07

KØBENHAVN: Den nordjyske forretningsmand Gorm Lokdam skal på et af sine mange besøg i de danske retssale i morgen, når en af hans ældre og meget omtalte sager, nemlig sagen om kopierne af Globalknivene, skal op igen. Det sker i morgen i Østre Landsret i København.

Egentlig er sagen afgjort for længst. I 2011 fik Gorm Lokdam Højesterets ord for, at de knap 9000 knive, som han havde købt i Kina, skulle afleveres og destrueres, fordi de blev anset for at være ulovlige kopier af mærkevarekniven Global fra firmaet Rosendahl A/S, som samtidig blev tilkendt 200.000 kroner fra Gorm Lokdam, fordi han havde krænket firmaets ophavsret.

Men efterfølgende oplyste Gorm Lokdam pludselig, at han slet ikke havde knivene. Derfor trak Rosendahl A/S Gorm Lokdam i retten igen, men retten i Svendborg gav ikke selskabet medhold i, at Gorm Lokdam havde videresolgt knivene, og at han derfor skulle yde erstatning til Rosendahl.

Afgørelsen blev dog anket, og denne ankesag skal nu op i Østre Landsret. Her vil Rosendahls advokat fremlægge et brev fra en af Gorm Lokdams tidligere advokater, som fortæller, at han allerede i 2006 fik at vide af Gorm Lokdam, at han havde fået knivene retur, efter at de havde været beslaglagt. På samme måde skal et vidne fortælle om sin ansættelse hos Gorm Lokdam på et tidspunkt, hvor knivene fra Kina blev solgt på messer. Det har han tidligere forklaret politiet i en straffesag, som kører sideløbende, og som skal for Vestre Landsret i december. På baggrund af de nye oplysninger i sagen meldte Rosendahl A/S også Gorm Lokdam til politiet for falsk vidneforklaring.

Gorm Lokdam har hyret advokat Karoly Németh til at føre sagen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden