Vrå

Rammer plet med sandwich-bar: Jeanette må hyre ekstra hænder for at følge med efterspørgslen

Jeanette Zakariasen er kommet godt i gang med sin café i stationsbyens gamle bageri.Foto: Henrik Louis
Jeanette Zakariasen er kommet godt i gang med sin café i stationsbyens gamle bageri.Foto: Henrik Louis

Opdateret 09. juni 2022 kl. 11:05

i november har Jeanette Zakariasen slået dørene op til sin store drøm: En sandwichbar i Vrå, der har til huse i stationsbyens gamle bageri i Jernbanegade.

- Det er gået over alt forventning. Jeg troede, jeg kunne klare det stort set alene, men det har været nødvendigt at ansætte tre ung-arbejdere, så vi kan følge med, siger hun.

På Bounty Cafe & Sandwich kan man købe sandwiches med 12 forskellige typer af fyld, også en grillet udgave - og så er der stor salatbar samt forskellige slags kaffe og kakao. Der er også et kids meal med nuggets og pommes frites.

Det er ligeledes muligt at købe kage.

Foruden to go-mulighederne, så er det også muligt at sidde inde på selve caféen, hvor der er plads til 12 personer.

Jeanette Zakariasen har tidligere arbejdet på en café i Lønstrup, men de seneste år har hun haft job som personlig hjælper.

Bounty har åbent alle hverdage fra klokken 11 til 20 - tirsdag er der dog lukket. Lørdag og søndag er der åbent fra klokken 14 - 20.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden