Mandagskaffe med kulturministeren
Marianne Jelved til Frederikshavn 11. maj for at høre om de mange nye tiltag for kommunens unge
FREDERIKSHAVN: FREMWERK, ARTbar, Torsdagskaffe, RW15, KulturKANten og FilmMaskinen.
Det syder og bobler blandt græsrødderne i det lokale kulturliv, hvor Det Musiske Hus med en række arrangementer overlader arrangørrollen til de unge.
De mange eksperimenter er nu også kommet kulturminister Marianne Jelved for øre, og mandag 11. maj kommer kulturministeren på besøg i Maskinhallen for at mødes med de unge. Medmindre der altså i mellemtiden udskrives valg til Folketinget.
- Vi laver ”torsdagskaffe”, selv om det er en mandag, og de unge får selv mulighed for at præsentere deres projekter for Marianne Jelved, fortæller Jens Ole Amstrup.
Som musik- og udviklingschef i Frederikshavns regionale spillested arbejder han hårdt på at sætte arbejdet med musikken og de unge på landkortet, og flere af arrangementerne bliver støttet af KulturKANten, Nordjyllands kulturaftale mellem Kulturministeriet, de 11 nordjyske kommuner og Region Nordjylland, og Kulturalliancen, det kulturelle samarbejde mellem Hjørring og Frederikshavn kommuner.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.