Sport

Marcus Mørk vender hjem til Mors-Thy

Efter to skadesplagede sæsoner er Marcus Mørk snart fortid i Aalborg Håndbold

Arkivfoto: Martin Damgård
Arkivfoto: Martin Damgård

Opdateret 10. maj 2022 kl. 16:55

AALBORG/NYKØBING: To år efter at Mors-Thy solgte Marcus Mørk til Aalborg Håndbold i den største handel nogensinde mellem to danske klubber, er bagspilleren på vej tilbage til sin tidligere klub.

NORDJYSKE erfarer således, at Marcus Mørk er tæt på at blive præsenteret hos Mors-Thy, hvor den tidligere landsholdsspiller blandt andet er udset til at lukke hullet efter finske Jac Karlsson, der fortsætter karrieren hos Team Tvis Holstebro.

Marcus Mørk kostede Aalborg Håndbold i underkanten af 700.000 kroner i sommeren 2013, men en alvorlig skulderskade har forhindret Mørk i at få sit gennembrud hos aalborgenserne.

NORDJYSKE har forgæves forsøgt at træffe Marcus Mørk for en kommentar, og hos Mors-Thy har bestyrelsesmedlem Henrik Hedegaard ingen kommentarer.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden