Daginstitutioner

Kan man få 120 børn til at spise rødbedebøf? I denne børnehave uden madpakker prøver de

Kun ét børnehus i Mariagerfjord Kommune har droppet madpakkerne, men flere kan følge efter, hvis forældrene siger ja ved valget i efteråret og er klar til at betale 500 kr. pr. måned

Det giver røde fingre, når man river rødbeder. Børnene i Hesselholt synes, det er en vældig spøg at sige til de voksne, at "de bløder".
Det giver røde fingre, når man river rødbeder. Børnene i Hesselholt synes, det er en vældig spøg at sige til de voksne, at "de bløder". Foto: Henrik Bo

Opdateret 20. maj 2022 kl. 15:02

De er gået helt agurk med rødbeder i Børnehuset Hesselholt i Arden: De laver rødbedebrød, rødbedebøf, rødbedecreme med rødbedespirer og syltede rødbeder.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden