Kvinde fik skader efter møde med ko på kendt vandrerute
Sammenstød mellem køer og vandrere har betydet, at Mariagerfjord Kommune har valgt midlertidigt at lukke Panoramaruten. En af dem, der har haft et voldsomt møde, er stadig dybt chokeret
Opdateret 18. august 2024 kl. 08:46
I ugen, der er gået, er der flere vandrere, der har haft en oplevelse ud over det, de havde ønsket sig, på en af Danmarks smukkeste vandreruter - Panoramaruten mellem Hobro og Bramslev Bakker.
En af dem er Annette Meyer Jørgensen fra Randers, der sammen med sin mand Ole Jensen fredag eftermiddag havde et voldsomt møde med det fritgående højlandskvæg.
Da de skulle passere kvæget på den nederste del af ruten ved vandet, tøvede de.
- Koen stod 15 meter fra os nær en kalv, der lå i vandkanten, og vi forsøgte at vurdere, om den virkede truende, eller om vi kunne passere på afstand. Da vi vendte os om for at gå væk, tonsede den hen imod os, fortæller Ole Jensen, der så koen skubbe til hans hustru, der væltede omkring i et krat.
Her stangede den hende, imens hun skreg og vægrede for sig, til den trak sig tilbage og gik tilbage til sin kalv.
Annette Meyer Jørgensen kom efterfølgende på benene og ud af lågen, hvorefter parret søgte op i golfklubben for at besigtige skaderne.
Hun har fået et hårdt slag på venstre lår, blå mærker på maven, hvor den stangede hende, og rifter op af armene fra sit fald i krattet.
Lørdag har hun været på skadestuen for at få besigtiget skaderne og få en stivkrampevaccination, da hun lå trykket ned i jorden, da koen trampede på hende, og hun er fortsat mærket af oplevelsen
- Det har været en kæmpe forskrækkelse, jeg er stadig dybt rystet ovenpå det - oplevelsen af ikke at kunne komme væk, siger Annette Meyer Jørgensen, der fx er meget bevidst om, hvor store skader, koen kunne have lavet på hendes mave, hvis den havde ramt et par centimeter tættere på og trængt igennem huden.
Skiltet for sent
Fredag valgte Mariagerfjord Kommune at lukke Panoramaruten og sætte skilte op.
Samtidig er koen, der væltede Annette Meyer Jørgensen, blevet fjernet fra flokken.
Hos Ole Jensen er der dog frustration.
Ikke over koen eller ejeren af kvæget, men over den manglende skiltning og nedlukning af ruten - Mariagerfjord Kommune har handlet alt for sent på sammenstødene, vurderer han.
- Da vi nåede op til golfklubben, mødte vi en mand, der fortalte os, at han og en anden mand tidligere på ugen var blevet jagtet samme sted af en ko, siger Ole Jensen, der på parkeringspladsen også mødte en ansat ved kommunen, der var på vej ud for at hænge advarselsskilte op.
- Hun tog et billede af Annettes arm og fortalte, at der torsdag var en, der var kommet alvorligt til skade. Hvorfor blev der så ikke skiltet allerede torsdag?
- Kommunen har en turistattraktion, der trækker tusindvis af mennesker til hvert år. Så må de også sørge for, at det er sikkert at vandre der - om det så betyder, at ruterne skal lægges om, der skal hegn op mellem vandrere og kvæg, eller højlandskvæget skal skiftet ud med et andet dyr, siger Ole Jensen.
Landmand: Særlig situation i år
Hos ejeren af kvæget, landmand Jørgen Bak Rasmussen, er der stor ærgrelse og beklagelse over sammenstødene.
Ifølge ham er situationen i år noget særligt.
- Der har været store problemer med løsgående hunde, der har bidt både får og kalve ihjel, og det gør mødrene meget aggressive - også over for mennesker, når kalvene er små, siger Jørgen Bak Rasmussen, der fortæller, at kalven, hvis mor fredag angreb Annette Meyer Jørgensen, var skadet i bagbenet.
- Jeg skal ikke kunne sige, om det er en hund, der står bag, men der er noget, der ikke fungerer i dag, hvor området er ejet af private lodsejere, men samtidig er der en offentlig panoramarute.
- Kvæget er normalt meget fredelige - de har det bedste liv og giver fantastisk kød og holder græsset nede - når du ejer sådan nogle bakker, er du forpligtet på at holde græsset nede, så de har været oplagte at have her indtil nu, siger han.
Jørgen Bak Rasmussen er lige nu på Bornholm. Når han er tilbage i Hobro, vil han tage et møde med Mariagerfjord Kommune for at finde en holdbar og varig løsning, fortæller han.
- Jeg overvejer faktisk, om jeg helt skal stoppe med at have kvæget og sætte islænderheste ind i stedet, siger landmanden, der også er åben for andre løsninger.
- Et alternativ er at sætte mange flere hegn op og hegne dyrene fra, siger Jørgen Bak Rasmussen, der understreger, at han og Mariagerfjord Kommune har et godt samarbejde.
Det har ikke været mulig at få en kommentar fra Mariagerfjord Kommune.
På Mariagerfjord Kommunes side på Facebook opfordrer kommunen til, at man benytter andre af kommunens vandreruter, indtil Panoramaruten igen er sikker at færdes på.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.