Aalborg Håndbold

Når Simon Hald når nord for Støvring, er han hjemme. Efter 400 kampe i Aalborg er drømmene stadig store.

Helt komplet er Halds medaljesamling stadig ikke. Men efter 400 kampe er han heller ikke færdig endnu.

Kontrakten løber til 2028, men Simon Hald håber på mange flere triumfer med Aalborg Håndbold, før karrieren når sin ende.
Kontrakten løber til 2028, men Simon Hald håber på mange flere triumfer med Aalborg Håndbold, før karrieren når sin ende. Foto: Lars Pauli - Pauli Sportlight Studio
Lyt til artiklen

Historien, du får:


Simon Hald har som den fjerde spiller i Aalborg Håndbolds historie rundet 400 kampe i den røde trøje.

Han er lige fyldt 32 år men føler sig langt fra færdig. Inden sin næste fødselsdag håber han at have vundet DM, pokaltitlen, Champions League og gerne et VM mere.

I pokalkampen mod HØJ Elite for to uger siden spillede Simon Hald sin kamp nummer 400 i en Aalborg-trøje. 

Dermed er der kun tre spillere med flere kampe i klubben, Henrik Møllgaard med 469 kampe og Buster Juul og René Antonsen, som begge forlod klubben efter 525 kampe.

- Det er noget, jeg er glad for og stolt over. At have fået lov til at spille så mange kampe her i Aalborg var ikke noget, jeg havde regnet med, da jeg startede med at spille håndbold, siger Simon Hald.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden