Sæby

Modelskibssamling til Kystmuseet

Modelbygger Carl-Arne Jensens samling overdrages til Kystmuseet Bangsbo

Carl-Arne Jensen har lavet rigtig mange skibsmodeller, og nu udstilles samlingen på Kystmuseet Bangsbo.Privatfoto
Carl-Arne Jensen har lavet rigtig mange skibsmodeller, og nu udstilles samlingen på Kystmuseet Bangsbo.Privatfoto

SÆBY: Kystmuseet har fået overdraget modelbygger Carl-Arne Jensens samling af skibsmodeller.

Carl-Arne Jensen fra Frederikshavn har gennem en årrække bygget skibsmodeller af vidt forskellige skibe spændende fra færger, isbrydere, over fragt– og sejlskibe til en hel flåde af under-vandsbåde.

En del af modellerne kan allerede nu ses i Kystmuseets søfartssamling på Bangsbo, mens andre er udstillet på Springeren Marinemuseet i Aalborg, og endnu andre stadig er i privat eje.

Nu overdrager han en stor del af disse modeller til Kystmuseet. Et par nye af modellerne kommer ind i museets udstilling, mens Kystmuseet har indgået aftale med Springeren i Aalborg om, at de fortsat kan udstille den del af samlingen, de indtil nu har lånt.

Overdragelsen markeres med en lille reception tirsdag d. 16. februar kl. 11.00 på Kystmuseet Bangsbo.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden