Modelskibssamling til Kystmuseet
Modelbygger Carl-Arne Jensens samling overdrages til Kystmuseet Bangsbo
SÆBY: Kystmuseet har fået overdraget modelbygger Carl-Arne Jensens samling af skibsmodeller.
Carl-Arne Jensen fra Frederikshavn har gennem en årrække bygget skibsmodeller af vidt forskellige skibe spændende fra færger, isbrydere, over fragt– og sejlskibe til en hel flåde af under-vandsbåde.
En del af modellerne kan allerede nu ses i Kystmuseets søfartssamling på Bangsbo, mens andre er udstillet på Springeren Marinemuseet i Aalborg, og endnu andre stadig er i privat eje.
Nu overdrager han en stor del af disse modeller til Kystmuseet. Et par nye af modellerne kommer ind i museets udstilling, mens Kystmuseet har indgået aftale med Springeren i Aalborg om, at de fortsat kan udstille den del af samlingen, de indtil nu har lånt.
Overdragelsen markeres med en lille reception tirsdag d. 16. februar kl. 11.00 på Kystmuseet Bangsbo.