Vold

Mor skal mentalundersøges efter drabsforsøg

En 50-årig nordjysk kvinde afventer stadig en mentalundersøgelse inden Nordjyllands Politi kan rejse en eventuel tiltale efter kvinden stak sin søn med en køkkenkniv

Arkivfoto: Henrik Bo
Arkivfoto: Henrik Bo Pressefotograf Henrik Bo

Opdateret kl. 14:58

HJØRRING: Nordjyllands Politi afventer stadig en mentalundersøgelse af en 50-årig kvinde fra Nordjylland, som er sigtet at drabsforsøg på sin søn og derfor forlænges hendes varetægtsfængsling for tredje gang med yderligere fire uger. Det oplyser anklager Aksel Stiggaard fra Nordjyllands Politi.

Kvinden er sigtet for om formiddagen den 11. juli at have forsøgt at dræbe sin 21-årige søn fra Hjørring Kommune ved at skære ham i halsen med en køkkenkniv.

Drabsforsøget foregik i et sommerhus i Lønstrup, hvor den 21-årige lå og sov. Han fik tre snitsår på halsen og var ikke i livsfare efter overfaldet.

Den 50-årige kvinde er varetægtsfængslet i surrogat, hvilket vil sige, at hun er indlagt på en psykiatrisk afdeling i stedet for at sidde i en arrest.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden