Snart må der fiskes om søndagen
Forslag til ny bekendtgørelse om fiskeri efter muslinger og østers gør op med gammelt forbud
Opdateret 17. maj 2022 kl. 12:15
LIMFJORDEN: Fra 1. juli bliver det sandsynligvis tilladt for muslingefiskere i Limfjorden også at fiske efter muslinger om søndagen. En ny bekendtgørelse, der skal træde i kraft den dato, er nemlig i høring lige nu, og den lægger op til at slette det nuværende forbud mod fiskeri om søndagen.
I bemærkningerne til bekendtgørelsen anføres det, at forbuddet vurderes at være historisk. Mulighed for fiskeri om søndagen giver mulighed for mere stabile forsyninger af muslinger, fremhæves det.
Bekendtgørelse om regulering af fiskeri efter muslinger og østers fastslår også, at fiskerisæsonen i Limfjorden for muslinger er fra og med første søndag i september til første søndag i juli. Det vil sige, at der i hovedparten af juli og hele august er forbud mod fiskeri af muslinger i Limfjorden. Det ændrer den ny bekendtgørelse, ifølge udkastet, ikke ved.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.