Musicalen Grease hitter i Hadsund

De ældste elever på Hadsund Skole giver den gas som pink ladies og danser rock’n’roll

Elev Felix Aubert i rollen som Doody er en af T-Birds. Eleverne synger selv, spiller selv musikken og laver kulisser, inklusive en bil.  Foto: Torben Hansen
Elev Felix Aubert i rollen som Doody er en af T-Birds. Eleverne synger selv, spiller selv musikken og laver kulisser, inklusive en bil. Foto: Torben Hansen

HADSUND: Musicalklassikeren Grease har vist sig at være et populært valg til Hadsund Skoles nye musical-linje.

Eleverne jublede, da lærerne løftede sløret for, at de skulle opføre historien om seje Danny og søde Sandy, der sommerforelsker sig og havner på samme high school.

- Det var lidt oplagt! De fleste af os kender Grease, fordi vi har set filmen. Den er meget ungdommelig, og så er der mange sjove vendinger, synes en eleverne, Caroline Amalie Redder Andersen fra 9.c.

Hun og veninden Mia Bach Pedersen optræder i rollerne som "Pink Ladies", som tror, de ejer det hele. Pigerne synes, det er sjovt at spille en helt anden person end den, de er i virkeligheden.

De skal opføre musicalen tirsdag 28. marts for kammerater og forældre.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden