AaB

Nicolai Larsen forlader AaB

Målmanden tæt på skifte til Superligaens tophold

Arkivfoto
Arkivfoto

Opdateret 31. august 2017 kl. 10:16

FODBOLD: Nicolai Larsens dage som AaB-målmand synes talte. Ifølge NORDJYSKEs oplysninger er den 26-årige keeper meget tæt på at forlade superligaklubben i dette transfervindue.

AaB er allerede begyndt at sondere markedet efter en ny målmand, da man så blot vil stå tilbage med svenske Jacob Rinne på posten. Amerikanske Mike Lansing er nemlig rygskadet på ubestemt tid.

- Jeg kan bekræfte, at der pågår forhandlinger omkring et salg af Nicolai Larsen, og at vi arbejder på at sikre os en målmand mere på en kort aftale, siger AaB’s sportsdirektør Allan Gaarde.

Allerede onsdag eftermiddag træner den new zealandske målmand Tamati Williams med hos AaB. Han er 33 år og transferfri efter senest at have spillet for RKC Waalwijk i Holland.

Ifølge EB.dk bliver det FC Nordsjælland, der henter Nicolai Larsen i AaB. Hos Alka Superligaens tophold skal han i så fald konkurrere med islændingen Runar Alex Runarsson om spilletiden.

Nicolai Larsen kom til AaB fra Lyngby i sommeren 2010, og han har siden spillet 203 superligakampe for aalborgenserne.

Det seneste års tid har keeperen givet udtryk for et ønske om at prøve sig selv af i udlandet. Men det ser altså ud til, at Farum bliver næste destination.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden