En storm i et glas vand
Det bebudede voldsomme vejr var sine steder voldsomt, men trods alt ikke helt som bebudet

Der var gang i den, men nok ikke helt så voldsomt, som bebudet. Foto: Bente Poder
NORDJYLLAND:Der var meldt om voldsomt vejr, der var meldt om vindstød af stærk storm, og mange - specielt på i den vestlige og nordlige del af Region Nordjylland - havde forberedt sig på lidt af hvert.
Og der blev også sine steder - blandt andet i Hirtshals og Hanstholm - meldt om vindstød af stormstyrke.
Men når meldingerne om det voldsomme vejr kommer fra vejrtjenesterne, så trækker vest- og nordjyderne bare i regntøjet, for så bliver der nok en smule blæsevejr.
Og lidt sådan blev det også denne gang. Der har torsdag aften ikke været meldt om større ulykker, væltede træer i stribevis, flyvende trampoliner eller andre slemme skader forårsaget af vejret.
Fotografer fra Det Nordjyske Mediehus har dog taget billeder af vejret flere steder i Nordjylland. Dem kan du se i galleriet nedenfor.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.