Slagteri i Sæby lukker

Slagterichok giver stadig John ubehag: - Jeg håber, man river det hele ned

For et år siden forlod de sidste medarbejdere slagteriet i Sæby - nu er både by og borgere efterladt med store udfordringer

17. juli 2024 er det et år siden John Johansen måtte stoppe på slagteriet i Sæby. Efter 28 års ansættelse. 
17. juli 2024 er det et år siden John Johansen måtte stoppe på slagteriet i Sæby. Efter 28 års ansættelse.  Foto: Torben Hansen

Opdateret 03. september 2024 kl. 14:27

Grisen anede formentlig intet om, at den var speciel. Og egentlig havde den nok også helst undgået sin skæbne.

Den var vokset op hos en lokal svineproducent nær Astrup - men alligevel blev grisen faktisk historisk. 

Onsdag 21. juni 2023 klokken 10.25 fik den nemlig kniven - som den allersidste på slagteriet i Sæby.

- Det var en meget mærkelig fornemmelse, man blev ramt af. Vi prøvede at holde humøret oppe, mens grisen kørte gennem produktionen. Men det tog hårdt på os - og der var mange, der græd, fortæller 46-årige John Johansen.

"Den sidste gris" var markeret med et knejsende flag i bagdelen, og to stykker sort plastik var bundet om bagbenene som sørgebind.

John Johansen ved den allersidste gris, der blev slagtet i Sæby. Privatfoto

Ved middagstid var den gennem fabrikken - og det betød, at John Johansen, der på det tidspunkt havde været ansat ved Danish Crown i 28 år, kunne slukke for transportbåndet.

- Det var så utroligt tom en fornemmelse. Jeg kan huske, at jeg tænkte: "Okay, det var så 28 år af mit liv, der lige sluttede". Jeg vidste ikke, hvad der nu skulle ske - på det tidspunkt blev jeg virkelig ramt af realiteterne.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden