- Jeg håber, at det nye byråd vil hjælpe de mest udsatte
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.
Ja, først og fremmest et stort tillykke med jeres valg. Der er jo nok at tage fat i for jer her i vores kommune.
Det jeg har et håb om er, at I vil bruge nogle af jeres gode kræfter på vores by mange udsatte. Først og fremmest må I tage fat i, at nu er der mange borger i Aalborg Kommune, der skal leve af en kontanthjælp på 6789 kroner før skat.
Ja, og den særlige boligstøtte også forsvinder. Dette jo på grund af regeringens ny kontanthjælpsreform. Som jo mange af jer fra højre til venstre deler bogstav med. Ja, samtidig har jo flere hundredetusinde borger i Danmark kunne glæde sig over ved et kig på deres forskudsopgørelse, at de slipper for et femcifret beløb i skattelettelser.
Ja, prøv at tænk jer, at for jeres jo velfortjente honorar for byrådsarbejde skulle leve for denne ydelse, selv om det jo er over 40000 kroner større.
Ved sidste hjemløsetælling var der 254 borger i vores kommune uden et hjem. Heraf omkring 30 procent af de mange hjemløse medborgere fra Grønland. Her er der også noget at tage fat i.
Ja, og et andet sted, I kunne tage fat er den lovede hytteby over på Stenholm i Lindholm. En hytteby der snart i mange år har været undervejs.
Et stort håb om, at I, det nye byråd, kan komme med en løsning omkring Kirkens Korshær dag- og varmestue. Hvor denne får en central placering i byen. Dette som vi ikke skal se flere afstemninger om, at vores byudsatte ikke skal være i vores by.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.