Kometernes jul: Hør manden bag TV2's nye julekalender
Ask Hasselbalch fortæller om tilblivelsen af årets julekalendersatsning på TV2
Opdateret 16. maj 2022 kl. 14:04
NORDJYLLAND: 1. december går det løs, og det bliver med en noget anderledes julekalender, som TV2 satser benhårdt på i 2021.
Der er nemlig tale om et sci-fi drama, hvor børnene i julekalenderen bliver fanget i det ydre rum, og som altid i en julekalender er der noget, der skal fixes, før det endelig bliver jul.
Det er Ask Hasselbalch, der har stået for instruktionen af julekalenderen. Han har bl.a også instrueret superhelte-trilogien Antboy, Antboy 2: Den Røde Furies hævn samt Antboy 3 og Skammerens datter.
Antboy-filmene har alle modtaget flere priser, deriblandt en Robert for årets børne- og familiefilm i 2014 og 2015 samt Årets Svend i 2014 og 2016.
I årets julekalender er en af sangene i øvrigt af Andreas Odbjerg, der i 2021 har haft kæmpesucces med hittet "I morgen er der også en dag".
Hør instruktør Ask Hasselbalch her fortælle om årets julekalender på TV2 i en snak med Radio Nordjyskes Niels Skovmand.