Nordjyske erfarer: Nørresundby-virksomhed solgt i kæmpe handel
En spektakulær virksomhedshandel, der forventes at indbringe de tidligere ejere over en halv milliard kroner, er tilsyneladende netop gået igennem
Opdateret kl. 20:23
I marts lød det, at virksomheden MyDefence gjorde klar til et salg af millionforretningen.
Virksomheden, der bag et sikkert gitterhegn i Nørresundby producerer såkaldt droneforsvar, havde de seneste år set indtjeningen eksplodere.
En udvikling, som ejerne lod til at ville udnytte.
Ifølge Børsens beregninger kunne prisen på MyDefence ende på omkring 750 millioner kroner.
Og et salg kunne være en realitet allerede inden sommer, lød det.
31. maj er handlen så tilsyneladende gået igennem.
Ejerskifte trækker tråde til kapitalfond
Forsvarsvirksomheden MyDefence, der beskæftiger knap 50 ansatte, har netop fået nye ejere.
Det fremgår af cvr-registret.
Den nye ejer er selskabet Revelio BidCo ApS. Et selskab, der i sidste ende ejes af et Luxembourg-selskab med navnet BDC IV.
Den forkortelse er interessant.
For samtidig er Johan Dahlfors, Oliver Krogh Hallin og Johan Gustafsson indtrådt i bestyrelsen hos MyDefence.
De er alle tilknyttede den britiske kapitalfond Bridgepoint.
Johan Dahlfors er tilmed partner hos Bridgepoint Development Capital (BDC) med "ansvar for dets investeringsaktivitet i Norden".
Direktør holder kortene tæt
Nordjyske har uden held forsøgt at træffe direktør, Dan Hermansen.
Adspurgt på sms, om han vil be- eller afkræfte, at MyDefence er blevet solgt, og om køberen i så fald er kapitalfonden Bridgepoint, henviser direktøren til, at der mandag udsendes en pressemeddelelse, som "giver mere information".
Forud for ejerskiftet havde MyDefence flere ejere.
De står altså - ifølge Børsens beregninger - til en stor, trecifret millionindtjening ved et salg.
Det israelske selskab Skylock Systems Ltd havde over halvdelen af ejerskabet. Derudover ejede det nordjyske investeringsselskab Nordjysk Invest 1 ApS en mindre andel.
Også direktør Dan Hermansen ejede 11 procent af virksomheden, ligesom stifterne Christian Steinø og Karsten Madsen var minoritetsejere.
Af cvr-registret fremgår det dog, at direktør, Dan Hermansen, fortsat er medejer af Nørresundby-virksomheden med mellem 10 og 14,99 procent.
Hvad det betyder for direktørens andel af den endelige salgspris er uvist.
Tredoblede overskud før ejerskifte
Sidste år landede MyDefence et overskud på 58 millioner kroner. En tredobling af resultatet fra året forinden.
MyDefence oplyser ikke sin omsætning.
Men selskabet skriver i sit seneste regnskab, at man i år forventer "endnu en stigning i både omsætning og resultat" som følge af "et stigende antal konflikter og angreb på demokratier rundt om i verden".
- Bridgepoint er et britisk, privat investeringsselskab.
- Ifølge Bridgepoints hjemmeside har kapitalfonden værdier for over 41 milliarder euro.
- Bridgepoint Development Capital investerer ifølge selskabets hjemmeside i små- og mellemstore virksomheder til en værdi på 150 millioner kroner til 1,7 milliarder kroner.
- Ifølge flere pressemeddelelser fra Bridgepoint, der er bragt i forlængelse af kapitalfondens opkøb af andre virksomheder rundt om i verden, er "BDC IV" en fond med fokus på at investere i mellemstore vækstvirksomheder.
- I blandt Bridgepoints mange investeringer er de mere almindeligt kendte formentlig Burger King UK, Burger King France og den svenske drikkevareproducent Vitamin Well.
- Den forventede høje salgspris til trods levede MyDefence de første år ellers en stille tilværelse som udviklingsvirksomhed. Imens satsede de på, at fremtidens krigsførelse blev ført med droner som våben.
- De fik ret.
- Med krigen i Ukraine - som mange kalder den første dronekrig i historien - har MyDefence indirekte profiteret stort, mens de nationale forsvarsbudgetter i Nato stiger.
- Dan Hermansen har tidligere fortalt til Nordjyske, at MyDefence har sendt flere hundrede systemer afsted til den ukrainske frontlinje.
- Til gengæld afviste han at svare, da Nordjyske sidste efterår spurgte ham, om selskabet leverer udstyr til det israelske militær.
- I januar i år kunne DanWatch og Dagbladet Information dog fortælle, at MyDefence har sendt militært udstyr til det israelske militær under den igangværende krig i Gaza.
- - IDF (det israelske militær red.) havde et akut behov efter angrebet, hvor de ringede og spurgte, hvor meget vi havde, og hvor meget vi kunne levere nu og her. Så måtte vi jo se, hvad vi kunne gøre, sagde Dan Hermansen i januar til de to medier.
- I samme interview fortalte han, at han forventede, at salget til Israel ville MyDefence betyde en "ekstraordinært stor omsætning" i 2023.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.