Dyr

Politiet rykkede ud til død mand - og gjorde et meget usædvanligt fund

Der blev fundet over 200 dyr fra dødsboet i Hjørring.
Der blev fundet over 200 dyr fra dødsboet i Hjørring. Foto: Cathrine Cocks, Dyrenes Beskyttelse

Opdateret kl. 19:35

En rutinesag om en dødfunden mand udviklede sig tirsdag til en større sag for i første omgang politiet og senere ikke mindst for Dyrenes Beskyttelses internat i Hjallerup.

Det viste sig nemlig, at der hos afdøde - en enlig mand, der boede i Hjørring - befandt sig over 200 dyr af forskellig slags - heriblandt katte, marsvin og rotter til slanger, høns, duer og papegøjer. 

Det bekræfter politikommissær Henrik Jensen fra Dyrevelfærdsenheden ved Nordjyllands Politi.

- Der er intet politimæssigt i sagen efterfølgende. Men vi formidlede kontakt til Dyrenes Beskyttelse, som så har taget affære, konstaterer politikommissæren.

Og affære har de måttet tage. For der er tale om en højest usædvanlig sag.

- Det er heldigvis ikke sager, vi ser så tit - i hvert fald ikke hvert år, konstaterer Karina Fisker, internatchef hos Dyrenes Beskyttelse og leder på Nordjyllands Internat i Hjallerup.

Opkaldet fra Nordjyllands Politi fik personalet på Nordjyllands Internat og flere frivillige dyrereddere til at rykke hurtigt ud til dødsboet i Hjørring.

Karina Fisker, leder af Nordjyllands Internat i Hjallerup: Vi måtte lave kattemodtagelsen midlertidigt om til blandt andet de mange marsvin for at skaffe plads til dyrene. Arkivfoto: Kim Dahl Hansen

- Da vi opdagede omfanget af sagen, skulle vi lige trække vejret og finde en plan, som vi kunne arbejde efter. Vi skulle have tjekket dyrenes sundhed, og desværre måtte vi aflive nogle af de dårligste dyr, forklarer Karina Fisker.

En del af de mange forskellige dyr - specielt marsvinene - har været holdt som foder til slangerne - ifølge politikommissær Henrik Jensen var der tale om adskillige kvælerslanger.

- Selvom dyr holdes primært som foder til andre dyr, så skal de stadig passes og plejes og holdes under optimale forhold. Det har ikke helt været tilfældet her, hvor alt for mange marsvin og rotter har gået på alt for lidt plads, fastslår Karina Fisker.

Fire dværgpapegøjer, 36 marsvin og syv slanger er nu indlogeret på dyreinternatet i Nordjylland. De resterende dyr er blevet undersøgt af Dyrenes Beskyttelse og en dyrlæge, og en del er blevet afsat gennem netværk. 

Der blev fundet over 200 dyr fra dødsboet i Hjørring - heriblandt over 30 marsvin, der blev holdt som foderdyr for dødsboets syv kvælerslanger. Foto: Cathrine Cocks, Dyrenes Beskyttelse

Dyrenes Beskyttelse har ikke kunnet tage imod høns og duer fra dødsboet, men hønsene har allerede fået et nyt hjem, og de raske duer er hentet af en brevdueforening, som internatet har kontakt til.

Selvom det ikke er hverdag at få så mange dyr ind på én gang, har personalet været hurtige til at finde en løsning, så der er plads til alle.

- Vi har en modtagelse til katte, som vi fik lavet om til marsvinene og de andre dyr, siger Karina Fisker.

Og selvom det er rigtig mange dyr, der er kommet ind, er hun fortrøstningsfuld med at få dem adopteret.

- Slangerne kræver specialiserede hjem, men vi ved, at der er folk, som har helt styr på deres pasning, så de skal nok finde et hjem. Det er det samme med dværgpapegøjerne, men de skal dog i 30 dages karantæne, før vi kan sende dem til adoption, da vi skal sikre, at de ikke har nogen sygdomme, konstaterer Karina Fisker.

De drægtige marsvin er hurtigt kommet ud til plejefamilier - den første hun har allerede født - og hannerne bliver kastreret, inden internatet går ud på sin hjemmeside og efterlyser nye hjem til dem og de mange andre dyr, som blev fundet i dødsboet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden