Nordjysk systue gør 2200 EM-trøjer klar
Syr EHF-mærker på samtlige trøjer til spillere, der er med til EM i håndbold - og der er travlt!
Opdateret kl. 19:06
ALS: Når du ser mærker på ærmerne af håndboldspillernes EM-trøjer i de kommende 14 dage, så er de syet på i Als.
Der har været forrygende travlt på systuen Desto i Als i de seneste dage, og travlheden fortsætter også søndag og mandag. Det skyldes, at den lille systue skal sy to mærker på samtlige trøjer, som de 16 deltagende hold ved EM for mænd i håndbold bærer under slutrunden i Danmark.
- Det drejer sig om cirka 2200 spillertrøjer, og vi skal sy to mærker på alle trøjerne, fortæller indehaver Jytte Jensen.
Det er det europæiske håndboldforbund, der skal have sine mærker syet på EM-trøjerne, og den opgave er altså landet i Als.
En god ordre
I 2010 spillede otte hold indledende runder i Danmark under EM i håndbold for kvinder, og i den forbindelse klarede Desto også opgaven.
Lige inden jul sidste år ringede det danske håndboldsforbund igen og spurgte, om Desto ville give et tilbud på arbejdet, og systuen vandt opgaven.
- Det er en rigtig god opgave at få for os. Det er sjovt, selv om vi også skal arbejde meget i weekenden, siger Jytte Jensen.
Lørdag arbejdede fem mand med trøjerne fra kl. 8-19. To pakkede ud, forsynede ”sypigerne” med trøjer og mærker og lagde trøjerne sammen igen. Tre personer syede, og det gode samarbejde betød, at det kun tog cirka fem minutter at pakke en trøje ud, sy to mærker på og lægge trøjen sammen igen.
- Det tager cirka tre minutter i alt at sy hver trøje og to minutter med den øvrige håndtering af trøjen, siger Jytte Jensen, som afslører, at firmaet får cirka 25 kr. pr. trøje.
Makedoniens trøjer bliver klar
Først i løbet af søndag syr de ansatte mærker på Makedoniens trøjer, selv om Makedonien skal spille søndag aften - oven i købet mod Danmark. Det skyldes, at Makedonien på grund af tåge først landede i Danmark søndag formiddag.
Men Jytte Jensen forsikrer, at trøjerne nok skal blive syet og kørt til Herning i tide
Sent søndag aften modtager Desto trøjer fra fire hold, der skal spille i København mandag aften.
- Men vi når det hele, siger Jytte Jensen.
Mange forskellige opgaver
At sy mærker på håndboldtrøjer forekommer kun ganske sjældent, og det er som regel ikke tøj, der bliver syet mest af på Desto.
Tøjproduktionen er for længst flyttet til udlandet.
Men Desto løser en lang række andre opgaver, for eksempel med at sy puder, hætter til sprøjtemalere og retter fejl, som udenlandske systuer har begået, før de har sendt store partier varer til Danmark.
Normalt har Desto to ansatte, men op til EM har der været behov for ekstra kræfter.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.