Hjørring

Ny kæde vil tilbyde autohjælp

I begyndelsen af august får bilister endnu et firma at vælge mellem, når bilen går i stå.

Uffe Dalsgaard er med i et nyt redningskorps - Redning Danmark - som er en landsdækkende kæde med vejhjælp. Foto: Lars Pauli
Uffe Dalsgaard er med i et nyt redningskorps - Redning Danmark - som er en landsdækkende kæde med vejhjælp. Foto: Lars Pauli Lars Pauli

HJØRRING: 18 udbrydere fra SOS Dansk Autohjælp har skabt Redning Danmark, der står klar til at hjælpe, når alle partnerne i løbet af kort tid er løst af deres kontrakter.

En af hovedmændene bag Redning Danmark er Uffe Dalsgaard, Hjørring, Han oplyser, at den nye kæde ikke skal til at markedsføre sig over for alle landets bilister:

- I første omgang satser vi på at blive underleverandører til for eksempel forsikringsselskaber og bilforhandlere, der tilbyder deres kunder vejhjælp.

I Nordjylland får Redning Danmark i første omgang stationer i Hjørring, Sæby, Aalborg, Kastbjerg ved Hadsund og i Aars.

Hos SOS Dansk Autohjælp ser direktør Ellen Trolle med sindsro på udsigten til ny konkurrence. Kæden har svaret ved at hyre nye partnere i Thisted, Støvring, Brovst, Hjørring og Nørresundby.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden