Ny leder til Kulturrummet
Thomas Antunes forlader Thisted Kommune efter kun godt to år til fordel for et chefjob i Struer
Opdateret kl. 12:32
THISTED: Thomas Maroti Antunes forlader 1. december sin stilling som leder af bl. a. musikskolen og biblioteket i Thisted Kommune til fordel for et chefjob i Struer Kommune. Her skal han stå i spidsen for et nyt center for kultur-, fritid- og lokalområder.
Det er kun to år og tre måneder siden, han tiltrådte i jobbet som den første chef for både biblioteket og musikskolen - og dermed for Kulturrummet, som også omfatter bl. a. Plantagehuset. Ansættelsen skete samtidig med opførelsen af den nye musikskole, der er bygget sammen med det ombyggede og moderniserede bibliotek på Tingstrupvej.
- Jeg smækker Ikke med døren, og det er ikke fordi, jeg har manglet udfordringer i Thisted Kommune. Men der viste sig en mulighed for at avancere - med et job, som jeg synes, passer lige til min profil, siger 42-årige Thomas Antunes, der bor i Skive sammen med sin kone og deres tre børn.
Eva Sjælland, der er udviklingskonsulent i Kulturrummet, bliver konstitueret i stillingen fra 1. december, indtil den nye leder er fundet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.