Nyt formandsvalg afventer jura
BRØNDERSLEV: Næstformand Michael Yde Nielsen skal nu være fungerende formand for skolebestyrelsen på Hedegårdsskolen-Thise Skole i Brønderslev. Det har bestyrelsen besluttet på et møde her i weekenden.
Mødet var aktuelt, efter at skolebestyrelsen som tidligere fortalt i NORDJYSKE har afsat Brian Lentz som formand, efter at han har været i gang med at afsøge mulighederne for at oprette en privatskole i Brønderslev.
- Det, man har besluttet omkring det, er, at man vil være helt sikker på juraen i det. Foreløbig er næstformanden fungerende formand, og så vil man vente og se og få clearet med undervisningsministeriet, hvordan juraen er i det her, oplyser medlem af skolebestyrelsen, Richardt Jørgensen Duus. - Møller
Atter udrykning til asylcenter
BRØNDERSLEV: Lørdag eftermiddag klokken 14.30 var der igen udrykning til Brønderslev Asylcenter på P. N. Jensens Plads.
Det var en automatisk alarm, der som følge af mados tilkaldte Falck. Det er anden gang i denne uge, der rykkes ud til centret. Torsdag aften ved godt 22-tiden blev brandfolkene forstyrret i aftenkaffen og måtte rykke ud.
Der har siden nytår været 18 udrykninger til asylcentret, og hver gang bonner beredskabet Jammerbugt Asylcenter for 5620 kroner.
Planer om egnsmuseum
HELLUM: Der er planer om at etablere et egnsmuseum i Hellum - helt præcist i John Jepsens garage. Det er noget, der skal drøftes nærmere fremover.
Hans Flensted efterlyste på generalforsamling i borgerforeningen ideer til nye arrangementer i byen.
Formand for borgerforeningen, Ulrik Damsted-Vistisen, ville have trukket sig på generalforsamling, men der var ingen til at tage over, så han tog en tørn mere.
Til bestyrelsen nyvalgtes Jørgen Schøn, Karl Emil Nielsen og Otto Bjerre. De aflyser Ida Skaarup, Pia Krog, Lis Jørgensen og Jeanette Mougaard, der ikke genopstillede.
Trosbekendelsen bør synges
BRØNDERSLEV: En af de frivillige ved Brønderslev Kirke, Bodil Holmsgaard Nielsen, har over for menighedsrådet fremsat et ønske om, at trosbekendelsen synges i stedet for at siges i kirken.
Menighedsrådet skal drøfte spørgsmålet i februar, og forinden skal præsterne drøfte deres holdning.
- Jeg har været til gudstjenester i andre kirker, og det løfter det hele, når trosbekendelsen synges og ikke blot oplæses. Det er så monotomt, når den kun siges, mener Bodil Holmsgaard Nielsen.
Jylland mellem Tvende have
ASAA: "Jylland mellem Tvende Have"er temaet, når forfatter Helge V. Qvistorff fra Terndrup onsdag beretter om H. C. Andersens eventyrlige rejse til Nordjylland.
H. C. Andersen var en af Danmarks helt store pionerturister og en fremragende rejseskribent. Helge V. Qvistorff vil fortælle om digterens ophold på herregårde og gæstgivergårde.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.