Mad

Påskefrokost i naturen

Skovly var propfuldt, da der blev indbudt til påskefrokost

Til lørdagens frokost kunne gæsterne få lam, tærter, sild, frikadeller, spidskålssalat og kartoffelsalat inden det hele sluttede af med ost og kiks.
Til lørdagens frokost kunne gæsterne få lam, tærter, sild, frikadeller, spidskålssalat og kartoffelsalat inden det hele sluttede af med ost og kiks.

Opdateret 20. juni 2022 kl. 10:42

VESTER VANDET: - Skål for kokken, blev der sagt fra de over 30 fremmødte til påskefrokosten i Skovly.

Skovhytten Skovly, der tidligere har huset børnehavne, var fyldt til bristepunktet lørdag eftermiddag, hvor NaturMad Thy bød indenfor til påskefrokost.

Mie Buus er kvinden bag NaturMad Thy, og det var også hende, der havde kokkereret for de betalende gæster.

- Maden i dag tager udgangspunkt i påsken, og kommer fra naturen. Der er blandt andet havtornsbrød, og så har jeg hentet ramsløg til ramsløgssmør og -salt, men almindeligvis ville der være flere ting fra naturen. Der er bare intet at hente derude lige nu. Det er frossent alt sammen, siger Mie Buus.

- Naturen har jeg jo hver dag, men jeg ved Mie laver noget fantastisk godt mad. Man kan smage, det er noget helt andet, det mad her. Gode råvarer og masser af urter - og så er det lavet med kærlighed og omsorg, siger Aase Enevoldsen

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden