Park Hotel skal tømmes for flygtninge
Borgerlige partier vil have hotellet lukket som flygtningecenter hurtigt efter sag om formodet gruppevoldtægt - lukningsproces er allerede i gang, siger borgmester
Opdateret kl. 14:48
AALBORG: De borgerlige partier Venstre, konservative og DF vil have Park Hotel lukket som flygtningecenter så hurtigt som muligt efter en formodet gruppevoldtægt. En lukning er allerede på vej, oplyser borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S).
De borgerlige partiers lukningskrav kommer efter en formodet gruppevoldtægt af en 20-årig kvinde, som skulle være sket på Park Hotel om morgenen 18. februar. Tre mænd er sigtet for at have voldtaget kvinden.
Borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S) siger, at der allerede er sat en proces i gang, som skal føre til en hurtig lukning af det tidligere hotel som flygtningecenter.
- Den proces er først og fremmest sat i gang, fordi vi får færre og færre flygtninge. Vi har i et stykke tid været i dialog med ejeren om muligheden for en anden anvendelse af hotellet, bl.a. ungdomsboliger, siger Thomas Kastrup-Larsen.
- Det er naturligvis dybt beklageligt det, der er sket, hvis det står til troende, tilføjer borgmesteren, som ikke på stående fod kan sige, hvornår flygtningecentret lukker. Men det bliver snarest.
Den konservative rådmand Thomas Krarup har sammen med rådmand Mads Duedahl (V) sendt en pressemeddelelse ud, hvor de kræver Park lukket som flygtningecenter hurtigst muligt af hensyn til borgernes sikkerhed.
- Vi er nødt til at sikre os, det her ikke sker igen. Meget tyder på, at det ikke er godt at placere mange flygtninge et sted, hvor der også er mange unge, der kommer forbi på vej til busterminalen, siger Thomas Krarup.
- Det er aldrig godt at samle så mange unge mænd ét sted. Men det var den mulighed vi havde, da vi pludselig skulle modtage mange flygtninge, siger han
At der allerede er en lukning af flygtningecentret på vej, kommer bag på den konservative rådmand.
- Det er helt nyt for mig. Det kommer i den grad bag på mig, at der i kulissen forhandles om det, uden at magistraten bliver orienteret. Men jeg hilser da planerne velkomne, siger Thomas Krarup.
Han tilføjer, at V og K også ønsker en redegørelse om forholdene på Park, også om andre episoder, hvor politiet har været inddraget.
Mads Duedahl (V) er enig med Thomas Krarup i, at der nu skal sættes gang i en undersøgelse af, hvad der er sket på flygtningecentret.
- Hvis der er ændringer på vej med Park hilser jeg det velkommen. Men jeg undrer mig over, at vi ikke er blevet orienteret, siger Mads Duedahl.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.