Pige krænket til bålfest

Syv-årig pige angiveligt overfaldet og krænket af to nordmænd til sankthansfest i Hou

7-årig pige blev angiveligt seksuelt krænket til sankthansfest i Hou lørdag aften. Akrivfoto

7-årig pige blev angiveligt seksuelt krænket til sankthansfest i Hou lørdag aften. Akrivfoto

HOU:En kun syv-årig pige blev lørdag aften angiveligt krænket seksuelt af to nordmænd under en sankthansfest nær Hou.

Overfaldet skete ved Lagunen Fiskesø nord for Hou, hvor pigen fra Aalborg var til bålfest med sine forældre.
- På et tidspunkt gik pigen ind i en busk, og her tog en 33-årig mand fat i hende og krænkede hende, fortæller vagtchef ved Nordjyllands Politi Karsten Kristensen, der ikke ønsker at fortæller nærmere detaljer om overfaldet.
Efter overfaldet løb pigen tilbage til sine forældre og kunne efterfølgende udpege en af gerningsmændene, som blev tilbageholdt, indtil politiet kom og anholdte ham.

Gerningssted undersøges

Endnu en nordmand henvendte sig søndag formiddag sig til politiet og gav oplysninger, som gjorde, at han også blev sigtet for at have krænket pigen, oplyser vagtchefen.

- De oplysninger gå i retning af ham selv, og det giver grund til, at han skal fremstilles, og han er sigtet for for anden kønslig omgang, fortæller Karsten Kristensen.
Politiets efterforskere undersøgte desuden søndag formiddag området på gerningsstedet nærmere for at få sagen yderligere belyst.
Søndag blev de to mænd fængslet i otte dag i et grundlovsforhør bag lukkede døre.
Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.