Plantorama juler
Selv om der stadig er en rum tid til jul, så har Plantorama åbnet for sin julestue - Danmarks største.
Julestuen sprudler af lys, gran, nissemænd og nissekoner.
- Julen er stor i Plantorama. Vi har over 1.000 kvadratmeter - 30 procent større end sidste år med nisser, LED-lys, julepynt og alt til dekorationer, siger centerchef Henrik Christiansen, Plantorama Aalborg:
Han indrømmer, at julen starter tidligere end og tidligere.
- For tidligt vil nogen måske sige, men der skal være tid til at hygge og forberede blandt andet juledekorationer. Alt skal være klar til første søndag i Advent, der i år er 27. november, siger centerchefen.
Det helt store i år er julelandsbyen med 120 små huse med lyd, lys og bevægelse, figurer og en masse, du kan bruge til at bygge et nisselandskab.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.