EMNER

Politihunde leder igen efter forsvundet 35-årig

Stadig ingen spor af frederikshavner, der har været væk i snart to uger

Politihunde vil onsdag igen lede efter forsvundne Rune Holm fra Frederikshavn. Privatfoto
Politihunde vil onsdag igen lede efter forsvundne Rune Holm fra Frederikshavn. Privatfoto

Opdateret 23. maj 2022 kl. 11:32

FREDERIKSHAVN: Politihunde vil i dag, onsdag, afsøge skovområder nær Frederikshavn i endnu et forsøg på at finde en forsvundet mand.

I snart to uger har 35-årige Rune Holm fra Frederikshavn været som sunket i jorden, og ingen aner, hvor han er.

- Han er helt væk, fortæller vagtchef Per Vagn Nielsen fra Nordjyllands Politi.

Både pårørende og politi har tidligere ledt efter ham, men forgæves.

Hundepatruljer fra Nordjyllands Politi, som alligevel skulle træne, tager onsdag til Frederikshavn og gennemsøger naturområder i et nyt forsøg på at finde den 35-årige.

Men håbet om at finde den psykisk syge frederikshavner svinder.

- Vi har ingen teorier om, hvorfor han er forsvundet. Og vi har overhovedet ingen spor at gå efter, siger Per Vagn Nielsen.

At folk forsvinder helt sporløst, uden at efterlade sig et brev eller andet at gå efter, er usædvanligt, oplyser han.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden