Politik

FE: Rusland vil intensivere hybridkrig med hyppigere angreb

Det kan ikke længere udelukkes, at Rusland vil invadere et Nato-land, men det er usandsynligt, vurderer FE.

Forsvarsminister Jeppe Bruus (S), chef for Forsvarets Efterretningstjeneste Thomas Ahrenkiel og forsvarschef Michael Hyldgaard holder pressemøde i forbindelse med offentliggørelsen af en ny FE-vurdering af truslen fra Rusland i Kommandantgården på Kastellet i København.
Forsvarsminister Jeppe Bruus (S), chef for Forsvarets Efterretningstjeneste Thomas Ahrenkiel og forsvarschef Michael Hyldgaard holder pressemøde i forbindelse med offentliggørelsen af en ny FE-vurdering af truslen fra Rusland i Kommandantgården på Kastellet i København. Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 11:58

Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) vurderer, at Rusland i de kommende måneder vil intensivere sin hybridkrig med "hyppigere angreb" mod Vesten og Nato "med større konsekvenser for de berørte lande end tidligere".

Det fremgår af en ny vurdering fra FE af truslen fra Rusland, der bliver præsenteret på et pressemøde torsdag på Kastellet.

- Det kan eksempelvis omfatte destruktive cyberangreb med alvorlige konsekvenser for samfundsvigtige funktioner og sabotageangreb med høj risiko for tilskadekomne, lyder det i vurderingen fra efterretningstjenesten.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden