Portland investerer 600 mio. kr. i Aalborg
Virksomheden klar med massive investeringer i fremtiden
Opdateret kl. 10:10
AALBORG: Virksomheden Aalborg Portland vil i de kommende år investere seks milliarder kroner for at skabe vækst. Det betyder blandt andet, at der skal bruges 600 mio. kr. på at udvide fabrikken i Aalborg, hvor Aalborg Portland i forvejen har 700 ansatte. det skriver Børsen.
Fabrikken i Aalborg får stor betydning, når Aalborg Portland vil investere milliarder i vækst frem mod 2019, oplyser adm. direktør Paolo Zugaro, Aalborg Portland.
- Vi har investeret seks milliarder kroner i international vækst, og det vil fortsætte i fremtiden. Investeringsniveauet vil være det samme, men over en kortere periode. Vi har en ambition om, at virksomheden skal være dobbelt så stor, siger direktøren til Børsen.
Vigtig fabrik i Aalborg
Aalborg Portland har fabrikker flere steder i verden, og direktøren understreger, at fabrikken i Aalborg er særdeles vigtig.
Han kan ikke sætte et præcist tal på, hvor mange ekstra ansatte, der bliver brug for i virksomheden, men når det går godt mange andre steder i verden, så har det en afsmittende effekt i Danmark, påpeger han.
I de seneste år har der fere gange været sået tvivl om, hvorvidt Aalborg Portland ville fortsætte produktionen til Danmark, blandt andet på grund af det forhadte miljøtiltag NOx-afgiften, der ifølge virksomheden er konkurrenceforvridende. Men den tvivl ryddes af vejen nu - Aalborg Portland bliver i Aalborg.
Investeringen på 600 mio. kr. på fabrikken i Aalborg vil finde sted over de kommende tre-fem år. Formålet med investeringen er blandt andet at reducere energiforbruget og nedbringe brugen af fossile brændstoffer, forklarer Paolo Zugaro til Børsen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.