Dronninglund

Problemerne er løst

Mikael Klitgaard oplevede ved selvsyn hverdagen på Margrethelund

Mikael Klitgaard fulgte livet på et kommunalt plejehjem.
Mikael Klitgaard fulgte livet på et kommunalt plejehjem. Foto: Kim Dahl Hansen

Opdateret kl. 07:11

DRONNINGLUND: Der har været flere klager i 2016 omkring aflastningspladser.

- Da der har været en del turbulens på området, har jeg ønsket at besøge et kommunalt plejehjem for ved selvsyn at konstatere, hvordan man håndterer situationen. Og jeg må sige, at jeg er glædeligt overrasket siger Mikael Klitgaard.

Han besøgte Plejecentret Margrethelund i Dronninglund, hvor han snakkede med både den nytiltrådte leder, Lars Jensen, medarbejdere, beboere og pårørende.

- Jeg kan konstatere, at problemerne er løst. Vi må sige undskyld for de episoder, der har været det seneste år. Og jeg håber, at det ikke gentager sig.

Plejecentret Margrethelund har - foruden almindelige plejehjemspladser fordelt på tre afdelinger - et aflastningsafsnit samt to demensafsnit. I alt er der 72 beboere på plejecentret.

Det har været på tale at flytte genoptræning fra Stenumgaard i Stenum til Margrethelund. Men endnu er det kun blevet ved planerne.

Ligeledes har det været på tale at samle demensområdet på Margrethelund, hvor der i dag også er beboere i Valdemarsgade.

- Her har vi personale, der er vant til at tage sig af demente, siger leder af plejecentret Lars Jensen.

Personalet bliver hele tiden videreuddannet for at kunne klare de demente.

Mikael Klitgaard var rundt på alle afdelinger.

- Jeg vil gerne ved selvsyn se, hvordan det fungerer, siger han.

På demensafsnittet er der meget hjemlige omgivelser. Både de enkelte stuer og fælleslokalerne er meget dagligstueagtige.

- Beboerne skal føle sig hjemme, siger Lars Jensen.

For at komme ud fra demensafsnittene skal de ældre benytte en kode, og det er svært for dem at bruge. For at de ikke skal trække mod døren, er der malet en bondegård med træer og fugle på endevæggen, hvor døren er. Beboerne på demensafsnittene tilbringer en stor del af dagen i fælleslokalerne. Der er tale om 72 énmandsstuer, men alle har handicaptoilet. I dag bygger man kun lejligheder med to værelser.

- En fordel for mange er, at der er tale om en lav husleje i forhold til de nyere plejehjem.

Prisen varierer fra godt 2000 kroner til omkring 6000 kroner.

- Ved at bo på Margrethelund er der råd til bruge penge til andet end husleje.

Plejecentret Margrethelund er opført i 1975. Der er i 2010 sket en bygningsmæssig udvidelse af demensafsnittene med blandt andet fælleslokaler.

Mikael Klitgaard har tidligere besøgt Asaa Friplejehjem.

- Så er det også naturligt at besøge ét af vore egne plejehjem. Og jeg kan sige, at jeg bestemt er tilfreds, siger Mikael Klitgaard til NORDJYSKE.

Noget af det, Mikael Klitgaard blev kontaktet om, er, at der er behov for frivillige hænder.

- Jeg er ikke lige parat til at blive frivillig. Men jeg kan da kun opfordre til, at nogen melder sig for at gøre en tjeneste, siger han.

Else Gundtoft er én af de frivillige. Det har hun været i 30 år.

- Jeg er glad for at kunne glæde beboerne, siger hun.

Det er også frivillige, der driver en butik. Én af de frivillige her er Lissi Scheller, der har været frivillig i over 20 år.

- Vi tjener lidt penge, og overskuddet går til blandt andet arrangementer, fortæller hun.

Hun kunne godt ønske sig, at flere pårørende handler i butikken for at støtte aktiviteter for de ældre.

Butikken sælger alle mulige fornødenheder fra tandpasta til chokolade og vin.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden