KV21 Rebild

93 kandidater klar til kommunalvalget

Fordelt på ni partier og to lister er alle opstillede godkendt af valgbestyrelsen i Rebild Kommune

Stubhuset i Støvring bliver igen i år ramme for valgcafé, der åbner for publikum klokken 16 og fortsætter med at have åbent hele aftenen og også natten, hvis der viser sig et behov for det som for fire år siden. Arkivfoto: Nicolas Cho Meier

Stubhuset i Støvring bliver igen i år ramme for valgcafé, der åbner for publikum klokken 16 og fortsætter med at have åbent hele aftenen og også natten, hvis der viser sig et behov for det som for fire år siden. Arkivfoto: Nicolas Cho Meier

REBILD:Hele 93 kandidater optræder på stemmesedlerne i Rebild Kommune til kommunalvalget 16. november, der alle skal kæmpe om de 25 fremtidige pladser i byrådet de næste fire år.

Nye på valglisterne er Nye Borgerlige med fire opstillede kandidater og Lige Højre (H) med Henrik Salomonsen fra Støvring som eneste kandidat.

Oplandslisten har ifølge medstifter Søren Søe i Kirketerp valgt at holde pause ved dette års kommunalvalg, mens Liberal Alliance samt Alternativet i år slet ikke figurerer blandt de ni opstillede partier.

De tre fik ved kommunalvalget i 2017 sammenlagt 925 af de i alt 17.336 afgivne stemmer og dermed 5,3 procent ved en stemmeprocent på 78,2.

I år er der i lighed med kommunalvalget i 2017 11 valgsteder fordelt rundt i hele Rebild Kommune, og totalt er der cirka 22.500 stemmeberettigede borgere i kommunen mod cirka 22.169 i 2017. Her er der siden sidste kommunalvalg sket en stigning på 700 nye stemmeberettigede i Støvring by, mens der til gengæld nu er en reduktion af vælgere andre steder rundt i Rebild Kommune.

A. Socialdemokratiet

Peter G. Hansen, Skørping

Rasmus Rask, Haverslev

Thøger Elmelund Kristensen, Øster Hornum

Andre Ellegaard Jensen, Nørager

Poul Erik Nørnberg, Støvring

Thomas Bach Jacobsen, Støvring

Morten Lem, Ravnkilde

Rasmus Høgh Nørskov, Støvring

Joan Anett Bjerregaard, Støvring

Klaus Anker Hansen, Støvring

B. Radikale venstre

Leon Sebbelin

Pia Elberg

Torsten Topbjerg

Mona Høegh Sørensen

Michael Portefee P. Lex

Merete Langeland

Kjeld Lundager Jørgensen

C. Det Konservative Folkeparti

Lene Aalestrup, Støvring

Jeanette Sagan, Suldrup

Mads Holm Danielsen, Støvring

Birgitte Wilsted Simonsen, Støvring

Mikkel Højsleth, Guldbæk

Nicolai Niemann, Bælum

Peter Bak, Haverslev

Flemming Knudsen, Skørping

Kim Hornbech, Nørager

Emilie Aalestrup, Støvring

Martin Kondrup Jensen, Støvring

Ina Grønhøj, Suldrup

Lasse Brunø, Skørping

Jakob Ludvigsen, Støvring

Clara Rusbjerg, Nørager

Katrine Krog Madsen, Suldrup

Gry Tange, Skørping

Pia Bøgelund Ravnholt, Støvring

Elizabeth Hagemann, Skørping

Nina Lidegaard, Støvring

Christoffer Fyllgraf, Suldrup

Kasper Madsen, Skørping

Lotte Holm, Støvring

Morten Lundgaard, Haverslev

Martin Degn Ovesen, Suldrup

Michael Petersen, Støvring

Johnny Wishoff, Støvring

Pia Nielsen, Terndrup

Ole Spleth Sørensen, Kirketerp

D. Nye Borgerlige

Gitte Bundgaard

Kim Edberg

Peter Bach

Heidi Voetmann

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Morten Kamstrup

Charlotte Speich

Nicolai Abildgaard

Brian Guldhammer

Lisbeth Nørgaard

H. Lige Højre

Henrik Salomonsen, Støvring

L. Den Sociale Fællesliste - Rebild

Allan Busk, Terndrup

Lars Hørsman, Skørping

Sandie Jellesen, Bælum

Kristian Hundborg, Kgs. Tisted

Hans Chr. Gramkow, Skørping

Sidsel Brøndberg Simonsen, Støvring

Henning Michael Thygesen, Støvring

Søren Jacobsen, Skørping

Anne-Grethe Sveistrup, Haverslev

Niels Peter Giliamsen, Terndrup

O. Dansk Folkeparti

Tommy Degn

Natasja Bødtker

Jeanette Lund Kirkegaard

Jens Laurits Pedersen

Yvonne Jørgensen

Preben Elmenhoff

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Jesper Greth

Anna Oosterhof

Jeppe Ugilt

Hans Henrik Paulsen

Flemming Mikkelsen

Brian Winther

Peter Hjulmann

Maybritt Toft Pedersen

Thomas Simoni Thomsen

Henrik Buus

Stefan Berg

Henriette Frølund Lyngberg

Niels Nørøxe

Gert Fischer

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Flemming Larsen, Nørager

2. Solveig Lauritsen, Skørping

3. Bent Skovgaard Olsen, Skørping

4. Anna Udbye Rasmussen, Rebild

5. Sofie Skovgaard Olsen, Skørping

6. Niels Jensen, Bælum

7. Bitt Juul Jensen, Skørping

Valg- og listeforbund:

(A) Socialdemokratiet/ (L) Den Sociale Fællesliste - Rebild.

(C) Det Konservative Folkeparti/ (O) Dansk Folkeparti/ (V) Venstre.

(F) Socialistisk Folkeparti/ (Ø) Enhedslisten.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden