Politi

Mistænkelig brand i idrætscenter - politiet efterforsker

Nordjyllands Politi mener, at ilden kan være påsat

Arkivfoto: Torben Hansen

Opdateret kl. 22:12

20-30 personer blev torsdag bedt om at forlade Skørping Idrætscenter på Himmerlandsvej i Skørping, da der opstod en mindre brand i et omklædningsrum.

- Vi er stort set sikre på, at branden var påsat, siger vagtchef Ole Buus fra Nordjyllands Politi.

Branden startede ved 16.30-tiden i en spritdispenser - sådan en, man bruger til afspritning af sine hænder.

Røgen fra omklædningsrummet bredte sig, og derfor måtte folk forlade idrætshallen, indtil brandfolk fra Nordjyllands Beredskab var færdige på stedet. Ifølge beredskabet var ilden gået ud af sig selv.

Politiet fortæller, at der var lidt sodskader i omklædningsrummet.

Ifølge politiet tyder meget på, at nogen har sat ild til spritdispenseren.  Inden branden var nogle unge set gå ind i omklædningsrummet. Men om de startede branden, er uvist.

Nu skal politiet undersøge brandstedet nærmere i forsøg på at finde frem til de mulige ildspåsættere.

Hvis man har oplysninger i sagen, kan politiet kontaktes på telefon 114.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden