Brønderslev

Rød kamp i byråd mod skifergas

Kræver debat i byrådssalen

Der er stor folkelig modstand imod boringerne efter skifergas i Dybvad.Arkivfoto: Peter Broen
Der er stor folkelig modstand imod boringerne efter skifergas i Dybvad.Arkivfoto: Peter Broen Peter Broen

Opdateret 20. maj 2022 kl. 10:27

BRØNDERSLEV: Modstanden mod skifergasboringerne i Dybvad er stor blandt borgere i hele Vendsyssel, men byrådet i Brønderslev har som det eneste i Vendsyssel ikke sendt et bekymringsbrev til de ansvarlige ministre.

Nu kommer byrådet dog til at tage diskussionen om skifergas.

Ole Bruun (EL) har sammen med Henning Jørgensen (SF) krævet sagen sat på dagsordenen for byrådsmødet onsdag. Det samme har den socialdemokratiske byrådsgruppe.

Brev til ministre

Begge parter ønsker en debat, der munder ud i et brev til hhv. klima- og energiministeren og miljøministeren.

- Ønsket om at byrådet diskuterer problemerne, skal ses i lyset af den utryghed, der breder sig blandt borgerne, og den forskelsbehandling, der sker mellem Nordsjælland og Vendsyssel. Boringerne er standset i Nordsjælland, men kan fortsætte i Vendsyssel - hvor er den logiske forklaring, spørger socialdemokraternes gruppeformand, Arne M. Jensen.

Risiko må være den samme

- Brønderslev Byråd anmoder om, at miljøministeren er bevidst om ansvaret for natur, grundvand og miljø i hele Danmark... Brønderslev Byråd udtrykker forundring over, at klima-, energi- og bygningsministeren har standset mulighederne for prøveboringer i Nordsjælland, mens de kan forsætte i Vendsyssel. Såfremt der er risiko forbundet med boringer i Nordsjælland må den samme risiko vel være i Vendsyssel, foreslår Arne M. Jensen, at byrådet skriver til miljøministeren.

Hvis nogen ikke rigtig orker at bekymre sig om boringer, der foregår helt ovre på den anden side af grænsen til Frederikshavn Kommune, gør Henning Jørgensen og Ole Bruun opmærksom på, at skifergasproblematikken snart kan komme meget tættere på.

Tilladelse gælder også her

- Situationen omkring skifergas er aktualiseret i forhold til prøveboringen i Frederikshavn Kommune. Tillige er det kommet frem, at tilladelsen til boringer også omfatter hele Brønderslev Kommune. Vi ved ikke, hvor mange byrådsmedlemmer, der er klar over dette, skriver de til byrådet.

Tilladelsen til at foretage prøveboringer har byrådet ikke været indblandet i. Den kommer fra København. Hvis det udenlandske firmas prøveboringer giver tilfredsstillende resultater, kan indvindingen af skifergas påbegyndes uden yderligere tilladelser fra de danske myndigheder, når blot alle love overholdes.

Mange borgere er bange for, at skifergasboringerne vil ødelægge grundvandet i Vendsyssel.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden