Vold

Sigtet vold først løsladt og så igen fængslet

21-årig fik brud i ansigtet efter slagsmål i Fjerritslev

Foto: Michael Koch
Foto: Michael Koch

FJERRITSLEV: Den 21-årige mand, som mandag blev fremstillet i grundlovsforhør i byretten i Hjørring siget for vold mod en jævnaldrende mand i Fjerritslev, er alligevel blevet varetægtsfængslet.

Under grundlovsforhøret i byretten valgte dommeren mandag at løslade den sigtede, fordi dommeren ikke fandt det bevist, at det var den 21-åriges slag, der havde forårsaget skaderne på ofret.

Den afgørelse kærede anklager Emil Stenbygaard til landsretten, som besluttede, at den 21-årige alligevel skulle varetægtsfængsles.

Brud på kindben og kæbe

Derfor er han fængslet foreløbig frem til 29. september, oplyser politikommissær Peter Skovbak.

Det var fredag 29. august, at en 21-årig mand blev slået med knytnæve i ansigtet af to mænd på 21 og 22 år.

Ofret fik brud på kindben og kæben.

Den yngste af de sigtede blev fremstillet i grundlovsforhøret, fordi han tidligere er dømt for vold.

Gå til relaterede emner

Forsiden