Sigtet vold først løsladt og så igen fængslet
21-årig fik brud i ansigtet efter slagsmål i Fjerritslev
FJERRITSLEV: Den 21-årige mand, som mandag blev fremstillet i grundlovsforhør i byretten i Hjørring siget for vold mod en jævnaldrende mand i Fjerritslev, er alligevel blevet varetægtsfængslet.
Under grundlovsforhøret i byretten valgte dommeren mandag at løslade den sigtede, fordi dommeren ikke fandt det bevist, at det var den 21-åriges slag, der havde forårsaget skaderne på ofret.
Den afgørelse kærede anklager Emil Stenbygaard til landsretten, som besluttede, at den 21-årige alligevel skulle varetægtsfængsles.
Brud på kindben og kæbe
Derfor er han fængslet foreløbig frem til 29. september, oplyser politikommissær Peter Skovbak.
Det var fredag 29. august, at en 21-årig mand blev slået med knytnæve i ansigtet af to mænd på 21 og 22 år.
Ofret fik brud på kindben og kæben.
Den yngste af de sigtede blev fremstillet i grundlovsforhøret, fordi han tidligere er dømt for vold.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.