Aalborg Pirates fik den første testsejr
Nyerhvervelserne Josh MacDonald og Carl Neill kom begge på måltavlen mod Odense
ISHOCKEY: Ishockeyspillerne fra Aalborg Pirates hentede søndag en 5-1-sejr på udebane over Odense Bulldogs i en træningskamp forud for den nye sæson.
Dermed kom holdet på ret kurs, efter at de for en uge siden tabte den første testkamp med 3-0 til Frederikshavn White Hawks.
Mod Odense bragte Jeppe Jul Korsgaard Pirates foran i 1. periode, hvor den tidligere Aalborg-spiller Henry Hardarson også udlignede.
I 2. periode afgjorde piraterne reelt kampen med scoringer fra Josh MacDonald og Sebastian Thornberg, men det forhindrede dem ikke i at fortsætte målstimen i 3. periode ved Martin Højberg og Carl Neill.
Aalborg Pirates var uden profilerne Martin Lefebvre, Julian Jakobsen, Thomas Spelling og Pierre-Olivier Morin.
Odense har nu tabt testkampe til begge nordjyske Metal Liga-mandskab, da de forleden blev sat på plads med 6-0 af Frederikshavn White Hawks.