Sport

Dommermangel i Vendsyssel: Vi har aldrig været så ramt, som vi bliver i år

Gennemsnitsalderen stiger, og meget få unge viser interesse for at gribe fløjten

Michael Kristensen har været dommer i 22 år, og han synes, at det er verdens fedeste fritidsjob. Arkivfoto: Claus Søndberg
Michael Kristensen har været dommer i 22 år, og han synes, at det er verdens fedeste fritidsjob. Arkivfoto: Claus Søndberg

FODBOLD: Der har i flere år været mangel på fodbolddommere, og særligt i Vendsyssel er situationen ved at være kritisk. Når sæsonen formentlig sættes fri efter corona-pausen, bliver der for alvor brug for mænd og kvinder i sort.

Hos Vendsyssel Fodbolddommerklub (VFK) frygter man for konsekvenserne.

- Vi har for lidt tilgang i forhold til den afgang, vi har. 41 procent af vores aktive dommere er over 60 år. De kan af gode grunde ikke tage lige så mange kampe, som de yngre kan. Og når tilgangen er næsten ikke eksisterende, står vi altså over for et ret stort problem i fremtiden, fortæller dommer og formand for VFK, Michael Kristensen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden